Zamknij

Udar mózgu

20:08, 03.05.2021 N.W Aktualizacja: 20:09, 03.05.2021
Skomentuj

Udar mózgu jest bardzo częsty, dotyka nawet młodych ludzi. Prowadzi do niepełnosprawności lub nawet zgonu, dlatego niesamowicie ważna jest szybka reakcja. Powoduje on porażenie połowicze - traci się władzę nad połową ciała, nie można utrzymać pionowej pozycji ciała, nie mówiąc o samodzielnym poruszaniu się czy wykonywaniu codziennych czynności.

Człowiek nie może mówić, nie rozumie co inni do niego mówią, nie może połykać, ma problemy z prawidłowym oddychaniem - przewraca życie do góry nogami.
Co można zrobić? Regularnie się badać, by kontrolować najgroźniejsze jednostki chorobowe.

Minimializować ilość modyfikowalnych czynników ryzyka (grafika nr.2). Wciąż za dużo osób myśli, że ich to jeszcze nie dotyczy, są za młodzi - zapominając o tym jakie zmiany na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zaszły w otoczeniu i trybie życia. Podstawowa aktywność fizyczna może nam uratować życie. Do udaru mózgu bardziej predysponowany jest otyły 30-latek z niezdrowym trybem życia niż 60-letnia osoba regularnie ćwicząca i dbająca o dietę.
Wiele badań pokazało jak ważny jest wpływ aktywności fizycznej, na redukcję incydentów sercowo-naczyniowych - w tym udarów. Spełnianie podstawowych norm dawało redukcję na poziomie nawet 30%.

Nasze zdrowie jest w naszych rękach. Gdy będziesz przeczuwać, że ktoś doznał udaru, nie bój się reagować - możesz uratować tej osobie życie.
Przykładowe badanie: http://a.umed.pl/geriatria/pdf/Zalecenia_dotyczace_aktywnosci_ruchowej_w_profilaktyce_chorob_ukladu_krazenia.pdf

(N.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%