Zamknij

Koncert Roberta Kasprzyckiego w formule DOMOWO

09:40, 23.11.2023 Materiał nadesłany Aktualizacja: 11:02, 23.11.2023
Skomentuj Zapraszamy na koncert Roberta Kasprzyckiego w Dąbrówce Zapraszamy na koncert Roberta Kasprzyckiego w Dąbrówce

Już jutro zapraszamy Was do Dąbrówki na koncert domowy Roberta Kasprzyckiego.

DOMOWO

Na czym polega formuła koncertu? Jak sama nazwa wskazuje koncert odbywa się w domu.
- Ideą naszych domowych koncertów jest, aby dać słuchaczom możliwość bycia częścią przedstawienia bez podziału na scenę i publiczność. Nasi goście mogą obcować z dziełem i muzykami na wyciągnięcie ręki, co niezwykle skraca dystans między artystą a widzami. - Pisze Włodzimierz Kulczyński, od lat organizujący koncerty DOMOWO u siebie. 

Wstęp jest wolny. Oznacza to, że każdy może wejść, jednak musi wcześniej potwierdzić swoją obecność:
- telefonicznie lub przez SMS (tel. 602 724 990)
- e-mailem (wlodekq@me.com)
- przez Messenger (https://www.facebook.com/wkulczynski)


Artyści nie grają jednak za darmo!

 - Wszystkie koszty związane z występem pokrywa organizator, dlatego wystawiamy puszkę. Jednak jej zawartość nie jest w stanie pokryć wszystkich kosztów, dlatego szczególnie dziękujemy tym, którzy to rozumieją.– Pisze Włodzimierz Kulczyński, od lat organizujący koncerty DOMOWO u siebie.

O artyście

Robert Kasprzycki to jeden z najbardziej znanych reprezentantów polskiej piosenki autorskiej, już na debiutanckiej płycie "Niebo do wynajęcia" dowiódł, że potrafi swą twórczością zainteresować także odbiorców nie będących fanami tego gatunku. Zadebiutował na 28 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobył I nagrodę oraz Stypendium im. Wojtka Bellona. Później wraz z Januszem Radkiem tworzył duet Radek - Kasprzycki, stanowiący zręby krakowskiego Ni-Kabaretu Zielone Szkiełko. Piosenką "Niebo do wynajęcia", dotarł do niespodziewanie wielkiego grona słuchaczy, nie związanych do tej pory z piosenką "nieobojętną", cały zaś album "Niebo do wynajęcia" (Pomaton EMI 1997) zawierał wiele innych piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, cześć zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej. Po długiej przerwie, będącej w istocie dziewięcioletnią trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album Kasprzyckiego - "Światopodgląd" (Fonografika 2006). Premiera albumu odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, tam także, w Radiowej Trójce usłyszeć można dziś Roberta najczęściej. Niniejszy zestaw to dwie solowe płyty Roberta Kasprzyckiego "Niebo do wynajęcia" i "Światopodgląd", wznowione w ramach serii "2CD w cenie 1CD".

Robert Kasprzycki - Śpiewający autor, muzyk, kompozytor, poeta, tłumacz, recenzent muzyczny, felietonista (Gazeta Wyborcza i Tygodnik Powszechny), a także twórca kabaretu Zielone Szkiełko. Pierwszy wielki sukces odniósł po zaśpiewaniu na Festiwalu w Opolu w 1996 r. piosenki „Niebo do wynajęcia”. Stacje radiowe puszczały ją niestrudzenie widząc w młodym autorze wielki talent, a że słowa i melodia łatwo wpadały do ucha, więc od razu piosenka ta zdobyła miejsce w śpiewnikach i trafiła do kanonu polskiej piosenki poetyckiej. W końcu została uznana za najlepszą piosenkę literacką roku. Kasprzycki tworzył nieustannie i wypróbowywał różne style, co świadczy o jego dużych możliwościach wokalnych. „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopogląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości.

O płycie „Cztery” piosenkarz mówi tak: „To chyba moja najbardziej miłosna płyta, jeśli chodzi o tematykę, bo zdecydowanie ograniczyłem się do uczuć”. Singiel promujący płytę pt. „Trzymaj się wiatru kochana”, utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki przez 22 tygodnie.

Jednak żeby złamać ów banalny obrazek krakowskiego poety, na jego styl składają się także nieczułostkowa wrażliwość, sarkastyczny ogląd świata oraz autoironiczne poczucie humoru. Piotr Bałtroczyk określił go jako „znakomitego pieśniarza lirycznego z wybitnym zacięciem satyrycznym”. Kasprzycki jest także autorem tekstów „dla Przyjaciół”: Janusza Radka, Michała Łanuszki, Marka Dyjaka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają jednak koncerty. Każdy jest inny, bo publiczność jest inna. Jednych trzeba trochę rozruszać, inni znają teksty na pamięć i trzeba ich hamować, aby nie zaśpiewali całego recitalu za autora. To w kontakcie z publicznością Kasprzycki najpełniej emanuje charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy. Nie ma znaczenia, czy chodzi o koncerty solowe, czy z bandem – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Zagrał ponad 1500 koncertów. Najbardziej lubi te kameralne, gdzie ma kontakt z publicznością, choć występował też na wielkich festiwalach: Woodstock, Colours of Ostrava, Węgorzewo Rock Festiwal, a nawet na festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum.

Proponujemy odsłuchanie utworu z najnowszej płyty artysty (Mała łazienkowa) pt. „Na do widzenia”.

Jeżeli ktoś chce jednak powspominać „Niebo do wynajęcia”, to proponujemy zobaczenie występu z Krakowską Młodą Filharmonią. Choć Robert Kasprzycki zagra u nas solo, to ten koncert bardziej oddaje charakter jego występów na żywo, niż nagranie z płyty (notabene z 1,3 mln wyświetleń).


Koncert DOMOWO odbędzie się 24 listopada (piątek) godz. 19.00 przy ul. Komornickiej 38 c w Dąbrowce 62-069

(Materiał nadesłany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%