Zamknij

Zapotrzebowanie eneregretyczne w okresie grzewczym w Gminie Dopiewo

21:07, 17.11.2022 . Aktualizacja: 21:07, 17.11.2022
Skomentuj

Zapotrzebowanie eneregretyczne w okresie grzewczym w Gminie Dopiewo

 

W związku z nasilającym się kryzysem energetycznym w imieniu Mieszkańców postanowiliśmy dowiedzieć się jak nasza Gmina przygotowana jest na okres zimowy. W tym celu przeprowadzilismy wywiad z Zastępcą Wójta Gminy Dopiewo – Pawłem Jazy.

 

 

Michał Nowak: Jak nasza gmina Dopiewo jest przygotowana do sezonu zimowego w kwestii zapotrzebowania energetycznego?

Paweł Jazy: Gmina Dopiewo dokonuje grupowych zakupów, wraz z innymi samorządami, w ramach zbiorowego zaopatrzenia w paliwo gazowe i energię elektryczną. W kontekście zapotrzebowania na sezon zimowy i przyszły rok, mamy wyłonionych dostawców. Niestety, mamy też pewność, że ceny, które zapłacimy za energię gazową i elektryczną będą po 1 stycznia wyższe niż w tym roku. Mimo centralnie wprowadzanych regulacji w zakresie stabilizowania i obniżania stawek w tym zakresie, także dla samorządów – cena energii elektrycznej wzrośnie około dwa razy, a cena paliwa gazowego około cztery razy dla odbiorców wrażliwych tj. m.in. szkół i obiektów kultury. W przypadku obiektów sportowych i administracyjnych cena za gaz będzie nawet 14 razy wyższa od tego roku ! W projekcie budżetu na 2023 rok te podwyżki zostaną uwzględnione.

 

 

Czy mieszkańcy będą mogli liczyć na zakup węgla w preferencyjnych cenach zgodnie z tym co deklaruje Rząd?

Gmina Dopiewo przystąpiła do działań związanych z zakupem węgla dla mieszkańców i jego dalszą sprzedażą na preferencyjnych warunkach. Mieszkańcy naszej gminy będą mogli kupić takie asortymenty jak: orzech, groszek i miał. Obecnie wdrażamy proces sprzedaży opału. Warto zwrócić uwagę, że wnioskodawca będzie mógł zakupić od gminy nie więcej niż 3 tony surowca, w tym 1,5 tony do końca tego roku.

 

Gdzie mieszkańcy naszej gminy mogą uzyskać informacje dotyczące wsparcia w kwestii zabezpieczenia energetycznego w okresie zimowym?

Wszelkie informacje na temat działań związanych m.in. z dodatkami węglowymi i zakupem opału na preferencyjnych warunków udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Dopiewie.

 

Czy nasza gmina planuje działania aby w przyszłości bardziej stawiać na odnawialne źródła energii i uniezależnić się od paliw kopalnych?

Tak, już teraz prowadzimy działania w tym aspekcie, oczywiście w zakresie posiadanych kompetencji. Jesteśmy m.in. w trakcie realizacji dużego projektu dofinansowanego ze środków europejskich, w ramach którego powstaje ponad 200 instalacji OZE (fotowoltaicznych i solarnych) na nieruchomościach naszych mieszkańców. Ponadto przy projektowaniu nowych obiektów kubaturowych, stawiamy za wymóg zaproponowanie rozwiązań związanych z odnawialnymi źródłami energii, a same ogniwa fotowoltaiczne już teraz znajdują się na budynkach naszej spółki komunalnej. Jesteśmy aktywnymi członkami forów wymiany doświadczeń i obaw związanych z transformacją energetyczną m.in. w ramach programu LeadAir. Wiedza tam zdobyta i wsparcie ekspertów dają nam pole do dalszych działań, które chcemy w dalszym ciągu podejmować.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%