Zamknij

25 lat Powiatu Poznańskiego i nagrody dla Tomasza Łubińskiego

Agnieszka Wilczyńska Agnieszka Wilczyńska 10:32, 15.01.2024 . Aktualizacja: 10:41, 15.01.2024
Skomentuj 25-lecie Powiatu Poznańskiego 25-lecie Powiatu Poznańskiego

W piątek 12 stycznia w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się wyjątkowa gala „25 LAT RAZEM” z okazji jubileuszu ćwierćwiecza powołania Poznańskiego Powiatu.

Pierwsza część uroczystości była multimedialną podróżą po Powiecie Poznańskim, a przewodnikiem był sam Starosta Jan Grabkowski, który w Powiecie jest od samego początku.

– Te 25 lat to ważna część mojego życia i mojej drogi samorządowej. To był też czas wytężonej pracy, ponieważ zaczynaliśmy praktycznie od zera – wspominał podczas koncertu z okazji 25-lecia powiatu poznańskiego starosta Jan Grabkowski. – Przez ćwierć wieku przybyło w powiecie ponad 200 tysięcy mieszkańców. To pokazuje, że ludzie chcą tutaj mieszkać i inwestować. W tym czasie na infrastrukturę, oświatę, edukację, drogi, bezpieczeństwo, ale także w pomoc społeczną czy  politykę zdrowotną wydaliśmy setki milionów złotych.

Obecnie Powiat Poznański jest jednym z największych powiatów w Polsce pod względem liczby ludności. Mieszka tu blisko 460 tys. ludzi.

Tematyczne wycieczki i opowieści z regionu nawiązujące do poszczególnych dziedzin działania Powiatu przeplatane były występami artystycznymi powiatowych artystów. Mogliśmy podziwiać kunszt gry na gitarze akustycznej Łukasza Kuropaczewskiego solo oraz w duecie z mistrzem akordeonu Michałem Gajdą. Spore wrażenie na wszystkich zebranych zrobiły również występy wokalne bardzo utalentowanych i młodych Julii Mróz oraz Leona Olka, znanych z telewizyjnych talent show The Voice of Poland. Równolegle swoje mistrzostwo prezentowali tancerze.

Na koniec części oficjalnej wystąpił Krzysztof Zaleski z zespołem.

Druga część gali była bardziej oficjalna. Przemawiała Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Tomasz Woźniak.   

Przyznano także doroczne Nagrody Starosty Poznańskiego oraz tytuły „Osobowości 25-lecia”,

Nagrody Starosty Poznańskiego 2023

W kategorii inicjatywy obywatelskie wyróżnienie trafiło do Anny Drajer, założycielki Fundacji „Pora na nas”, która świadczy usługi rehabilitacyjno-terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na terenie powiatu.

W kategorii organizacje pozarządowe statuetka trafiła do Powiatowego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W naszym regionie obecnie funkcjonuje 68 jednostek OSP, z czego 32 znajduje się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Tylko w 2023 r. druhowie ochotnicy brali udział w ponad 6 tys. akcjach ratowniczych.

Przy tej okazji pokazano film z prac Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie. Spory jego fragment był poświęcony drużynie OSP Palędzie.

Andrzej Arentowski, założyciel firmy Cybina ze Swarzędza, odebrał nagrodę w kategorii przedsiębiorczość.

Osobowości 25-lecia

Wyróżniono:
- Renatę Ciurlik - od 1999 roku pełni funkcję skarbnika powiatu w Poznaniu i jest – co wszyscy zgodnie podkreślają – perfekcjonistką w każdym calu. To osoba o ogromnej wiedzy, obdarzona perspektywicznym myśleniem i zawsze stojąca na straży finansów powiatu poznańskiego oraz dobra publicznego.
- Wicestarostę Tomasza Łubińskiego, zamieszkałego w Dąbrówce, który jest odpowiedzialny za edukację, gospodarkę przestrzenną, inwestycje i remonty, drogi publiczne oraz pozyskiwanie środków z funduszy europejskich. Jest pomysłodawcą wielu projektów przyczyniających się do rozwoju powiatu.
- Annę Cichocką - Majchrzak, cenioną pedagog, organizatorkę wielu wydarzeń o charakterze edukacyjno- społecznym, a na co dzień wicedyrektorkę Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu.
- Jolantę Musielak, członkinię zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen Poznań,  
- Andrzeja Horbika, promotora kultury polskiej i tradycji regionu, od trzech dekad pracującego jako kierownik muzyczny Zespołu Folklorystycznego „Wiwaty” z Pobiedzisk
- Roberta Taciaka, trenera UKS Jedynka Kórnik, który od lat z powodzeniem szlifuje kolarskie talenty.

 

 

Pan Tomasz Łubiński otrzymał także jeszcze jedno wyróżnienie - Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Jest to wyróżnienie, nadawane od 2000 roku osobom, instytucjom i organizacjom, które poprzez swoją działalność wnoszą wybitny wkład w rozwój gospodarczy, naukowy, kulturalny i społeczny regionu. To wyróżnienie wręczał osobiście Marszałek Województwa Pan Tomasz Woźniak.

Uroczystość stałą na bardzo wysokim poziomie, jak i organizacyjnym jak i artystycznym. Brało w niej udział ponad 300 osób, głownie samorządowców z całego regionu. Byli także parlamentarzyści i sporo zaproszonych gości, związanych z naszym powiatem.

Podczas tego wieczoru był jeszcze jeden dopiewski akcent. Pani Wojewoda w swoim wystąpieniu podkreślając związek z naszym rejonem, podkreśliła, że mieszkała w Skórzewie.

Gala miała także część kulinarną. Serwowane potrawy nawiązywały do naszych regionalnych smaków, mnie osobiście zaczarowała swojska pyra z gzikiem, ale podana w bardzo wyszukany sposób. Takiej prezentacji nie powstydziła by się żadna restauracja nawet z gwiazdkami Michelin.  

Mamy się czym chwalić.

[FOTORELACJA]27[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%