Zamknij

Jaka jest jakość powietrza w gminie Dopiewo?

11:14, 14.11.2023 Aktualizacja: 11:20, 14.11.2023
Skomentuj Jakość powietrza w gminie Dopiewo Jakość powietrza w gminie Dopiewo

14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza.
To dobra okazja do refleksji nad znaczeniem czystego powietrza zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska oraz do spojrzenia na to, jak samemu można zadbać o planetę.

Aktualnie jakość powietrza w naszej okolicy jest dobra. Wszystkie czujniki wskazują odczyty na zielono. Pogoda nam sprzyja, jest dość ciepło (jak na listopad) i wieje wiatr. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy na przednówku sezonu grzewczego i wraz z obniżaniem się temperatury za oknem zaczniemy zużywać więcej energii na ogrzewanie domów, czytaj zaczniemy rozpalać kominki i inne piece, a to spowoduje zwiększenie „niskiej emisji” i zapylenia powietrza.

Sami też możemy wpływać na jakość powietrza w okolicy. Polecamy:
- ogrzewanie domu ekologicznym piecem;
- korzystanie z komunikacji publicznej;
- wybieranie roweru jako środka transportu;
- zmniejszenie zużycia energii w gospodarstwie domowym.

Gdzie sprawdzić jakoś powietrza w okolicy?

Stron internetowych, gdzie na bieżąco można sprawdzać jakość powietrza jest sporo. Polecamy kilka z nich:
- na urządzeniu mobilnym aplikacja Airly lub Kanarek. Można tam znaleźć odczyty z urządzenia przy ul. Polnych Kwiatów w Dopiewcu i innych spoza rejonu naszej gminy;
- na stronie https://aqicn.org/. Tu znajdziemy odczyt z urządzenia przy ul. Lubczykowej w Palędziu; Różany Zakątek w Dąbrówce i innych spoza rejonu naszej gminy;
-  na stronie https://powietrze.gios.gov.pl. Tu znajdziemy odczyty z urządzeń min. w Poznaniu należących do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na ich podstawie są formułowane statystyki i oficjalne dane.

Urządzenia monitorujące jakość powietrza zainstalowane są także na wybranych placówkach edukacyjnych w całej gminie (szkoły i przedszkola). Wyniki ich badań można na bieżąco śledzić na stronie https://esa.nask.pl/

O działaniach antysmogowych w naszej gminie będzie pisać w kolejnych artykułach.

Agnieszka Wilczyńska

Jakość powietrza w Polsce

Z analiz prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że ostatni sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat. Choć wnioski brzmią obiecująco, to jednak na 211 miejscowości objętych monitoringiem zanieczyszczenia pyłem zawieszonym tylko 30 spełniało zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Za czynniki najbardziej szkodliwe dla zdrowia ludzi WHO wskazuje pył zawieszony (PM), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2) i ozon w warstwie przyziemnej (O3).

W Europie za największą emisję szkodliwych substancji odpowiada ogrzewanie budynków. Jest to tak zwana „niska emisja”, czyli ta pochodząca ze spalania paliw stałych – węgla i drewna oraz niestety nierzadko wbrew obowiązującym regulacjom odpadów – w domowych piecach. Pozostałe, „brudne” sektory to: transport, przemysł czy rolnictwo. Problem ten w większym stopniu dotyka mieszkańców miast niż obszarów wiejskich, przede wszystkim ze względu na wyższą gęstość zaludnienia. Skutkuje to większą emisją zanieczyszczeń, szczególnie tych związanych z transportem drogowym.

W Polsce nadal mamy około 3 mln „kopciuchów”, czyli kotłów, które nie spełniają żadnych norm emisji. Niepokojące jest również korzystanie z opału o bardzo niskiej jakości czy spalanie śmieci w domowych piecach, kozach, a nawet kominkach. W ten sposób z kominów gospodarstw domowych unosi się toksyczny dym, który zatruwa powietrze w całej okolicy. Nieodpowiedzialne unieszkodliwianie odpadów, szczególnie takich jak tworzywa sztuczne, butelki PET, plastikowe opakowania, ubrania czy stare meble, niesie poważne zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Co to jest smog i dlaczego szkodzi?

Spaliny samochodowe, dym unoszący się z kominów, substancje emitowane przez zakłady przemysłowe zmieniają skład powietrza, którym oddychają wszystkie organizmy żywe. Mieszaniny gazów stają się szczególnie niebezpieczne wtedy, kiedy nie ma wiatru i gromadzą się one w jednym miejscu. Przypominają mgłę – stąd pochodzi określenie „SMOG”, które jest połączeniem dwóch angielskich słów: „smoke” – dym i „fog” – mgła. Dlatego potocznie to zjawisko uznaje się za rodzaj chmury, która unosi się nad miastem czy wsią. W Polsce występuje zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym.

Zanieczyszczone powietrze jest głównym środowiskowym czynnikiem ryzyka pogorszenia zdrowia. Warto zaznaczyć, że jego negatywny wpływ nie kończy się na chorobach oddechowych. Prowadzi także do schorzeń układu krążenia, nerwowego, hormonalnego, przyspieszenia procesów starzenia, występowania nowotworów, a nawet przedwczesnych zgonów. Ponadto, skażenia atmosferyczne negatywnie oddziałują na przyrodę, zakłócając procesy fotosyntezy i transpiracji. Skutkują również wtórnym zanieczyszczeniem wód i gleb, a tym samym do wzrostu zawartości ołowiu, miedzi, cynku, glinu i kadmu w dostarczanej do naszych domów wodzie.

Materiał nadesłany

( )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%