Zamknij

Tym żyło Dopiewo 10 lat temu - przegląd gazety sprzed dekady

Agnieszka WilczyńskaAgnieszka Wilczyńska 10:04, 13.11.2023 . Aktualizacja: 11:07, 13.11.2023
Skomentuj 10 lat temu w Pulsie Gminy 10 lat temu w Pulsie Gminy

Tak było 10 lat temu.
Wracamy do gazety Puls Gminy z listopada 2013 roku. To zaskakujące, ale kilka artykułów moglibyśmy przedrukować i nie straciłyby na aktualności.
Publikacja ukazała się na rok przed wyborami samorządowymi.
Prezydentem Rzeczpospolitej Był Bronisław Komorowski, Prezydentem Poznania Ryszard Grobelny, Wójtem gminy Dopiewo Zofia Dobrowolska.

Co jest ważniejszego od gminnej infrastruktury?

Na pierwszej stronie gazety krzyczał tytuł „GDZIE JEST TWOJE KANALIZACJA”

W artykule rozpisywałam się na temat wydatków, jakie ponosi gmina na rzeczy mniej istotne, zamiast budować to co najważniejsze – infrastrukturę. Przeglądając listę poniżej nadal mam mieszane uczucia i motywuje mnie to do bardziej szczegółowego patrzenia władzy na ręce.
• organizacja Dni Gminy Dopiewo (czerwiec 2013r.) – ponad 124 tys.
• obsługa wycieczki delegacji francuskiej (wrzesień 2013r.) - ponad 41 tys.
• poradnictwo wizerunkowe - 6 tys.
• opracowanie koncepcji centrum Dopiewa z Ratuszem (marzec 2013r.) - ponad 27 tys.
Niedługo lista „ciekawych” wydatków z tego roku.

 

 

Studenci i ich projekty

Dokładnie 10 lat temu, podczas uroczystości z okazji Święta Edukacji Narodowej w holu Gimnazjum w Skórzewie można było oglądać wizualizacje różnych nowych obiektów sportowych w naszej gminie wykonane przez studentów Politechniki Poznańskiej.

Jakiż zbieg okoliczności, w gazecie, którą właśnie oddaliśmy w Państwa ręce (numer 10.2023) publikowaliśmy artykuł także o studentach Politechniki Poznańskiej, którzy w ramach zajęć opracowywali nowoczesne koncepcje zagospodarowania Dopiewa.

Czy ich pomysły zostaną wykorzystane? Nie potrafię wróżyć z fusów, ale te sprzed dekady niestety trafiły do archiwum. Zostaje trzymać kciuki i namawiać władze, żeby się pochyliły nad nowatorskimi koncepcjami zagospodarowania przestrzennego.

 

Płonący autobus

Na przystanku przy Gimnazjum w Skórzewie doszczętnie spłonął autobus linii nr 719 (teraz już takiego numeru nie ma). Zdarzenie miało miejsce rankiem 8 października 2013 roku. Powodem pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Nikt nie ucierpiał, ale pamiętam, że o pożarze mówiło się wtedy wszędzie w okolicy. Od tego czasu żaden autobus u nas nie spłonął.

Dzielne Bobry i latający dysk

Swoją działalność rozpoczęła drużyna Brave Beavers, która do naszej gminy przyprowadziła dyscyplinę sportu Ultimate Frisbee, czyli bieganie po boisku za dyskiem. Trenerem był Jakub Grzybek, a zawodnikami gminna młodzież (chłopaki i dziewczyny).

Przez lata Bobry odnosiły sukcesy, a niektórzy jej członkowie występowali nawet w kadrze narodowej. Niestety drużyna się rozpadła z końcem 2021 roku. Gminną spuściznę frisbee przejęła formacja Savage Ultimate, która już drugi rok jest Mistrzem Polski w Ultimate Frisbee. Cieszy, że tradycja trwa, choć pod inną banderą.

 

Lokalne liderki

Program „Szkoła liderek rozwoju lokalnego” realizowany w latach 2010 – 2013 przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, a finansowała Unia Europejska z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kobiety się szkoliły i rozwijały. Nasza gminę reprezentowały:

- Agnieszka Wilczyńska (niżej podpisana, Puls Gminy i KGW Palędzie)
- Agnieszka Grześkowiak (obecnie sołtys Palędzia, radna Gminy Dopiewo i KS GROT)
- Edyta Buksak z Palędzia
- Monika Krusiewicz (obecnie El Pueblo w Dąbrówce)
- Marta Kubiak (Kierownik Biura LGD Źródło)
- Anna Kucharska (wówczas Kólka Rolnicze, obecnie KGW Palędzie)

Jak widać, kto miał działać, dalej działa.
10 lat temu szkolenia organizował Urząd Marszałkowski, a zaledwie miesiąc temu (październik 2023) odbyły się warsztaty tylko dla gminnych liderek (DAAL) organizowane przez nasz OPS. Dekadę zajęło nam przeniesienie tych dobrych praktyk na nasz grunt. Czekamy na kolejne projekty.
 

Galeria Sztuki w Skórzewie

Może ktoś pamięta, w Skórzewie przy ul. Kolejowej mieściła się galeria sztuki Perlegal.

Prowadził ją Tomasz Akusz. Działała w latach 2010 – 2016, następnie swoją siedzibę przeniosła do Kórnika, gdzie kontynuuje swoją działalność. Obecnie w naszej gminie nie ma galerii sztuki z prawdziwego zdarzenia. Nie odbywają się wystawy, wernisaże, nie dzieje się sztuka.

Dziś nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż. Może ma ktoś ochotę kontynuować piękną tradycję w klimatycznym domu po galerii? Koszt to bagatela niecałe 1,7 mln zł.

Pod pseudonimem

Na początku mojej pracy w Pulsie bardzo dużo artykułów pisałam pod pseudonimami. Praktycznie większość tekstów była mojego autorstwa, ale miałam poczucie, że jest mnie w gazecie za dużo. Teraz już się nie kryguję i podpisuję swoim nazwiskiem wszystko co napiszę. Miłego czytania.

To pierwszy artykuł z cyklu „10 lat temu”. W grudniu zrobię dla Państwa kolejną historyczna prasówkę.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%