Zamknij

Techniczne i estetyczne zalety dobrej jakości obróbek blacharskich

10:30, 29.08.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:30, 29.08.2024

Obróbki dachowe wydają się małym elementem, ale w praktyce są decydującą częścią w zakresie tego, jak będzie funkcjonował nasz dach. Do tego dochodzi także kwestia wyglądu. Często dodają potrzebnego charakteru pokryciu dachowemu, podkreślając jego kluczowe punkty. A to dotyczy zarówno dachów blaszanych, jak i wszystkich innych pokryć dachowych.

Czym są obróbki blacharskie?

W skrócie – są to elementy, które chronią wnętrze dachu przed szkodliwą wilgocią, pochodzącą przede wszystkim z opadów śniegu, deszczu lub roztopów. Na dachu jest kilka newralgicznych punktów. Zwykle zabezpiecza się okolice okien dachowych, ścian, gzymsów czy kominów, ponieważ te miejsca są najbardziej narażone na wpływ wilgoci. Oczywiście istnieją także obróbki skupiające się bardziej na upiększaniu pokrycia dachowego. Chociaż zdarza się oddzielanie tych dwóch aspektów obróbek blacharskich w różnych opracowaniach, takie przedstawianie sprawy często mija się z celem. Zwykle jest tak, że dobrze wykonana i poprawnie zamontowana obróbka blacharska usprawnia funkcjonowanie dachu, wydłuża jego żywotność i dekoruje całokształt budynku.

Jakość obróbek blacharskich

Prawie z każdym przedmiotem jest tak, że im dokładniej został wykonany, tym lepiej będzie spełniał swoją funkcję. Nie inaczej jest z obróbkami blacharskimi. Wysoka jakość obróbek wiąże się z większą wytrzymałością i dłużej zachowanym wyglądem. A w ich przypadku trwałość jest najpotrzebniejszą cechą – obróbki blacharskie są wystawione na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych, jak opady, wiatry, wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe. Do tego dochodzą też potencjalne uszkodzenia mechaniczne, na które dach musi być przygotowany, czyli na przykład unoszone przez wiatr pył lub większe przedmioty, albo ciężar, spowodowany zaleganiem śniegu na dachu.

Jeśli znamy czynniki, które w naszej okolicy najbardziej zagrażają pokryciu dachowemu, dobrze jest zamówić obróbki stworzone specjalnie dla konkretnego domu. Takie rozwiązanie oferuje na przykład firma Blachy Pruszyński. To renomowany producent materiałów budowlanych, więc nie musimy się martwić jakością surowców i dokładnością wykonania produktów, pochodzących od tej firmy. Obróbki blacharskie od Blachy Pruszyński niezawodnie spełniają swoją funkcję ochrony pokrycia dachowego i konstrukcji przed wilgocią, a przy tym są idealnym, estetycznym wykończeniem dachu.

Rodzaje typowych obróbek blacharskich

Zwykle obróbki blacharskie dzieli się nie pod względem estetyki i wyglądu, a pod kątem spełnianych funkcji technicznych. Poniżej wymieniamy kilka ważniejszych:

  • Bariera śniegowa – jak sama nazwa wskazuje, ta obróbka blacharska ma chronić dach przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi śniegiem. Rozbija ona większe płaty, aby bezpieczniej i łatwiej spadały na ziemię. Jej ładne wykonanie także jest potrzebne, ponieważ jest bezpośrednio widoczną obróbką. Dlatego też często tekstura i kolor barier śniegowych są takie same jak dach.
  • Kalenice – służą do osłony punktów, w których łączą się dwie połacie dachowe. Są to najbardziej widoczne obróbki blacharskie. Ich precyzyjne i poprawne wykonanie jest więc ważne ze względu na estetykę pokrycia i ochronę wnętrza dachu przed wilgocią.
  • Listwy wykończeniowe i parapety – tak samo jak kalenice, są jednymi z najlepiej wyeksponowanych części dachu. Im większe będą, tym uważniej powinniśmy podejść do ich wykonania. Przez to, że są tak dobrze widoczne, nawet najmniejsza usterka może popsuć estetykę dachu.
  • Obróbka przyścienna – stosuje się ją w miejscu łączenia dwóch różnych materiałów. To czy będzie widoczna, zależy od konkretnej konstrukcji, dlatego zwykle tworzy się ją z blachy płaskiej, którą łatwo wkomponować w bardzo wiele stylistyk.
  • Rąbek stojący – miejscem mocowania tej obróbki jest nasada komina, kwestię wizualną też zwykle rozstrzyga konstrukcja. Jednak płaska blacha, zazwyczaj wykorzystywana do wykonania rąbka stojącego, estetycznie oddziela linię blachodachówki i wykończenie komina. Wtedy jest bardzo dobrze widoczna, więc warto zwrócić uwagę na jej jakość wykonania.
  • Rynna koszowa – jest specyficznym punktem na naszej liście, ponieważ zwykle nie widać jej z zewnątrz. Niemniej błędy przy montażu lub wykonaniu, mogą doprowadzić do miejscowego niszczenia dachu i powstawania korozji. Wygląd pokrycia dachowego, a w rezultacie całego domu, jest więc uzależniony od dobrostanu tej obróbki blacharskiej.
  • Wiatrownice – ich zadaniem jest osłona krawędzi dachu przed gwałtownymi wiatrami, które mogłyby podwiewać, a nawet zerwać połać. Są nieduże, więc łatwo je wkomponować w estetykę dachu, a nawet ukryć dopasowując kolorystycznie do pokrycia.

Pomijanie aspektów estetycznych dzieje się zazwyczaj dlatego, że wiele z obróbek blacharskich pozostaje niewidocznych. Niemniej to właśnie z powodu dobrze dopasowanego koloru i kształtu obróbek nie widzimy ich na pierwszy rzut oka. Warto dopilnować wyglądu obróbek blacharskich, ponieważ niewłaściwa barwa albo tekstura inna od otaczającego je pokrycia, natychmiast je wyróżni. Jednak w tej kwestii trzeba zachować balans – nawet jeśli obróbka blacharska świetnie się prezentuje na dachu, musi ona przede wszystkim być skuteczną ochroną. Przeważenie estetyki nad jakością, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sąsiadujących z obróbką blachodachówek.

Większość obróbek ma zastosowanie, które ma wspomagać albo wydłużać funkcjonowanie i żywotność naszego dachu. Czasami ryzyko nie wydaje się warte zaopatrzenia w obróbki, ale wyeliminowanie pewnych zagrożeń dla pokrycia dachowego, działa jak ubezpieczenie – a takie zawsze dobrze mieć.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%