Zamknij

Za cztery miesiące wybory samorządowe. Kto wystartuje w wyborach na wójta?

Agnieszka Wilczyńska Agnieszka Wilczyńska 09:23, 12.12.2023 . Aktualizacja: 09:23, 12.12.2023
Skomentuj Za cztery miesiące wybory samorządowe. Kto wystartuje w wyborach na wójta? Za cztery miesiące wybory samorządowe. Kto wystartuje w wyborach na wójta?

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Jednak rok temu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego i tym samym przesunął je na wiosnę 2024.

Jarosław Rzepa, poseł PSL- Trzecia Droga, poinformował 7 grudnia na antenie Twojego Radia, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku. Nie są informacje oficjalne, ale bardzo prawdopodobne.

W tych wyborach zagłosujemy na: członków sejmiku województwa, rady powiatu, ale co najważniejsze dla nas wybierzemy też wójta i członków rady gminy.

W naszej gminie nie ma tradycji wystawiania list partyjnych. Ostatnio Prawo i Sprawiedliwość wystawiło swoich kandydatów, ale nie zdobyli żadnego mandatu. Nikt z lokalnych polityków nie afiszuje się nazbyt barwami partyjnymi. U nas listy wyborcze konstruuje się najczęściej wokół lokalnych liderów, osób rozpoznawalnych, „tych co zawsze” lub społeczników.

W wielu miejscowościach od lat głosuje się na tych samych ludzi.

Z nieoficjalnych informacji wiem, że listy wyborcze powoli już się kompletują. Nikt jednak nie chce póki co głośno o tym mówić. Na giełdzie nazwisk na radnych są te same nazwiska co zawsze, ale też nowe twarze.

Kto na Wójta?

Jeśli chodzi o fotel wójta, też opieram się tylko na pogłoskach, ponieważ tylko jeden kandydat potwierdził mi start w wyborach: Paweł Bączyk – startujący w wyborach na Wójta także w 2021 roku.

Nikt inny z kim się kontaktowałam, nie chciał potwierdzić oficjalnie startu w wyborach. Niektórzy wcale nie odpowiedzieli na moje pytania. A o kim mowa? W kuluarach wskazuje się następujące nazwiska:
- Paweł Przepióra – obecny Wójt gminy
- Sławomir Skrzypczak – Prezes ZUK Dopiewo, radny powiatowy
- Krzysztof Kołodziejczyk – radny gminy Dopiewo
- Małgorzata Wzgarda – sekretarz gminy Dopiewo

Czy i kto wystartuje będzie wiadomo zapewne już na początku przyszłego roku. Niewykluczone, że objawią się nowi kandydaci.

Wybory do Europarlamentu

Także w wiosną odbędą się wybory do Parlamentu Unii Europejskiej. W Polsce stanie się to między 6 a 9 czerwca 2024.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%