To pierwszy raz od kiedy obserwuję wybory w naszej gminie, gdy kandydaci wystawieni przez partie polityczne zdobyli u nas tak ogromne poparcie w wyborach samorządowych.
Tym razem część z nas zagłosowała na ludzi dobrze nam znanych, społeczników, którzy w naszej społeczności działają od lat, ale sporo ludzi zaufało partiom i zagłosowało na znany z ogólnopolskich mediów przekaz.
Mamy więc 21 nowych radnych, z czego ż 10 osób już pełniło tę funkcję. Tych znam i kojarzę. Kilku debiutantów kojarzę także z innych pól działania. Jednak o pięciorgu nowych (partyjnych) radnych nie umiem powiedzieć prawie nic.
Żadna formacja nie uzyskała większości, czekają nas więc kuluarowe rozmowy.
Średnio radni mają 43,28 lat.
W tej kadencji w Radzie Gminy nie będą mieć swojej reprezentacji mieszkańcy Gołusek, Konarzewa, Trzcielina i innych mniejszych miejscowości.
Ze Skórzewa będzie jedna trzecia składu Rady (7 radnych), odpowiadałoby to strukturze mieszkańców naszej gminy, ponieważ szacuje się, że tam właśnie mieszka około 30% wszystkich obywateli gminy Dopiewo. Po jednym reprezentancie mają Palędzie, Dąbrowa, Dopiewiec, Zakrzewo,
Dąbrówka i Dopiewo do Rady Gminy wprowadziły 4 swoich przedstawicieli. Więckowice będą reprezentować dwie Panie.
W nowej Radzie gminy zasiądzie jedna trzecia kobiet, reprezentujących 4 komitety. Sytuacja tu może się zmienić, ponieważ Pani Katarzyna Tomaszewska weźmie jeszcze udział w drugiej turze wyborów na wójta i jeśli wygra, zostanie wójtem, jej mandat obejmie ktoś inny.
Niektórych znam z ich działalności w ostatnich latach, niektórych jeszcze nie spotkałam na moich gminnych ścieżkach. Poniżej wymienieni w kolejności alfabetycznej.
BĄCZYK Paweł, przedsiębiorca ze Skórzewa. Jako jedyny dostał się z ramienia KWW Nasza Lepsza Gmina. Skórzewo. Równolegle starował na wójta, gdzie zdobył prawie 10% poparcia. Dwa lata temu także startował na wójta, wówczas przegrał z Pawłem Przepiórą. Ma 53 lata. Teraz uzyskał 212 głosów.
CZYŻ Paweł, startował aż z 6 miejsca KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy w okręgu nr 2 i zdobył 229 głosów. Strażak i lokalny aktywista. Mieszka w Palędziu od pokoleń. Najmłodszy radny debiutant, ma 25 lat.
DANIELEWICZ Monika, otwierała listę KWW JesteśMY na TAK w okręgu nr 3. Mieszka w Dopiewcu, działaczka lokalna, najbardziej znana z działań w Stowarzyszeniu Rada Osiedla Leśna Polana i skutecznym akcjom przeciwko odwiertowi gazu w Dopiewcu. Ma 40 lat. Zdobyła 291 głosów.
DEMBIŃSKA Izabela Anna – jedynka Koalicji Obywatelskiej z okręgu nr 2. Mieszkanka Dąbrówki. Ma 42 lata. Choć jeszcze w naszej społeczności nie zapisała się spektakularnymi działami, zrobiła drugi wynik w gminie zdobywając 541 głosów.
DORNA Wojciech Mikołaj, startował z drugiej pozycji KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy Dopiewo startując w okręgu nr 2. Strażak i persona w Zakrzewie. Radny z 30- letnim stażem. Ma 67 lat. Zdobył 338 głosów.
DZIEMBOWSKI Piotr Maciej, radny obecnej kadencji ze Skórzewa, z zamiłowania historyk. W tych wyborach otwierał skórzewską listę KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy Dopiewo. Ma 61lat. Zdobył 253 głosy.
JURGA Paweł, startował z ostatniego miejsca KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy w okręgu nr 3. Strażak. Mieszka w Dopiewie. Ma 50 lat. Zdobył najwięcej głosów w okręgu – 408.
KEMPKA Sławomir Stanisław, startował z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1, czyli ze Skórzewa. Ma 59 lat. Zdobył 168 głosów. Osobiście mi znany. Mogliście go spotkać między innymi na rajdach PTTK Dopiewo, gdzie na mecie prowadził jako konferansjer śmieszne konkursy np. rzut kaloszem na odległość.
KOŁODZIEJCZYK Krzysztof, otwierał listę KWW JesteśMY na TAK w okręgu nr 2, jednocześnie startował na wójta. Radny mijającej kadencji. Zajął 3 miejsce, nie przeszedł do drugiej tury. Mieszkaniec Dąbrówki, lokalny aktywista. Ma 55 lat. Zdobył 209 głosów.
KORTUS Jakub Michał, startował z trzeciej pozycji KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy w okręgu nr 3. Radny ubiegłej kadencji. Mieszka w Dopiewie. Jest drugim najmłodszym radny w nowej Radzie Gminy, ma 27 lat. Zdobył 265 głosów.
KRZYWOSĄDZKI Klemens Tadeusz, startował w tych wyborach z ostatniego miejsca na liście KWW JesteśMY na TAK. Radny mijającej kadencji. Zaangażowany mieszkaniec Skórzewa. Ma 44 lata. Zdobył 266 głosów.
KWAŚNIK Anna Danuta, startowała z drugiej pozycji KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy w okręgu nr 3. Sołtys Więckowic. W nowej radzie będzie jedyna sołtyską. Lokalna działaczka. Ma 47 lat. Zdobyła 295 głosów.
LITWICKA-POWAGA Dorota, startowała z jedynką Koalicji Obywatelskiej. Mieszka w Więckowicach. Ma 49 lat. Niestety nic więcej na temat kandydatki nie umiem powiedzieć. Zdobyła 286 głosów.
MILER Przemysław Michał, startował z drugiej pozycji na liście KWW JesteśMY na TAK w okręgu nr 1. Mieszkaniec i aktywista z Dąbrowy. Radny mijającej kadencji. Ma 45 lat. Zdobył 316 głosów.
NNOROM Justin Chidi, jedynka KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy Dopiewo w okręgu nr 2. Mieszkaniec Dąbrówki, były piłkarz. Radny mijającej kadencji. Osoba rozpoznawalna i zaangażowana. Ma 45 lat. Zdobył 423gosy.
NOWACZYK Leszek, otwierał listę KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy w okręgu nr 3. Dotychczasowy przewodniczący Rady Gminy, samorządowiec z długim stażem. Założyciel Piekarni w Dopiewie. Bardzo znany w swojej społeczności. Mieszka w Dopiewie. Ma 66 lat. Zdobył 378 głosów.
NOWAK Teresa, z Dopiewa, startowała z drugiego miejsca na liście KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu 3 i jako jedyna kandydatka z list tego ugrupowania dostała się do Rady Gminy. Ma 61 lat. Niestety nic nie wiem więcej na temat tej osoby. Nie pojawiała się nigdy wcześniej w życiu społecznym naszej gminy, które śledzę. Zdobyła 167 lat.
STRAŻYŃSKI Piotr to kolejny radny ze Skórzewa, wybrany na kolejna kadencję. Syn byłego wójta i radnego powiatowego Andrzeja Strażyńskiego. Ma 39 lat. To ten radny, który w mijającej kadencji miał największa ilość absencji na sesjach Rady Gminy (prawie 30%). W materiałach wyborczych nawet nie było jego zdjęcia, a mimo to zdobył 168 głosów.
TOMASZEWSKA Katarzyna – jest przedsiębiorczynią ze Skórzewa. Startowała z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 1. Awansowała także do drugiej tury wyborów na wójta. Ma 62 lata. Zdobyła 841 głosów, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich kandydatów, choć bliżej nie była znana. Jeśli wygra druga turę, jej mandat obejmie ktoś inny.
WALICH Mariola Anna, dwójka na skórzewskiej liście KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy Dopiewo. Radna także minionej kadencji. Prowadzi agencję pocztową w Skórzewie. Ma 59 lat. Zdobyła 403 głosy.
WIECZOREK Przemysław Jan, zamykał listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 2. Mieszka w Dąbrówce. Ma 54 lata. Jeszcze nic więcej nie wiem na temat tego kandydata. Zdobył 142 głosy.
Na podstawie PKW.gov.pl
Magdalena N.13:53, 08.04.2024
2 0
Kolejny artykuł, w którym nic pani o kandydatach nie wie - po takim czasie można było się zorientować. Serio, stażysta potrafi wejść na profile kandydatów i poczytać o nich. Okaże się, że nie wszyscy, tak jak pani sugeruje, są znikąd.
Nie da się nie zauważyć Pani antypatii. 13:53, 08.04.2024
Gfrrt 21:11, 08.04.2024
0 0
Niestety ludzie znów głosowali na starych zużytych działaczy typu Dorna czy Nowaczyk ( ukryta opcja PiS). Zamiast stawiać na młodych, niezależnych znów przypadkiem , z rozpędu tzw stare grzyby weszły do rady gminy ci nie wróży dobrze. 21:11, 08.04.2024
Hrc06:36, 09.04.2024
0 0
Największym rozczarowaniem jest dla mnie to,że w jedynych wyborach,w których nasz głos ma rzeczywistą siłę i wybieramy kogoś kto może coś bardzo konkretnego zrobić żeby ,,żyło się lepiej,, wielu z nas zagłosowało na działaczy partyjnych lub co gorsza ludzi którzy znaleźli się na listach bo kogoś trzeba było wpisać . Potem mamy radnych, co do których można tylko pisać rozmiar absencji . Czy stare czy nowe ,,grzyby,,to kwestia wyboru byle lokalne i aktywne w gminie a nie w strukturach partii 06:36, 09.04.2024
Ttt08:49, 09.04.2024
0 0
Bardzo stronniczy artykuł widać preferencje wyborcze autorki. Niechęć do osób które dostały się z innych list niż KWW. Zalecam poczytanie o pozostałych radnych zostaną tu na kilka lat. 08:49, 09.04.2024
Wyborca 08:57, 09.04.2024
0 0
Nie da się ukryć że w gminie głosowano za barwami partii, gdyby te osoby wystartowały niezależnie miałaby pojedyncze głosy. W gminie nieważne jest to co kto robi tylko jakie ma barwy ale taki wybór innych wyborców. Z gminy robi nam się siedlisko partyjne tak jak mamy to w Poznaniu. Chciałbym się dowiedzieć co miał na myśli wyborca który głosował na kandydata który omijał co drugą sesję i komisję rady gminy? Takie mamy mieć standardy w nowej radzie? 08:57, 09.04.2024