Zamknij

Będzie zapora na granicy z Rosją. MSWiA mówi o kosztach

14:00, 02.11.2022 Źródło: PAP Aktualizacja: 21:11, 02.11.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP

- Budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją rozpocznie się w tym roku, a zakończy w połowie przyszłego. Na ten cel przeznaczonych jest w budżecie 354 mln zł - poinformowało w środę kierownictwo MSWiA. Czym jest "zapora elektroniczna"?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński ocenił podczas konferencji prasowej, że do tej pory 200-kilometrowa granica z rosyjskim obwodem kaliningradzkim była "bardzo bezpieczna".

- Mamy sytuację taką, że różne scenariusze mogą wchodzić w grę. Wiemy, że działania białoruskie nie były działaniami suwerennego państwa, lecz inspirowanymi z Rosji, tak żeby zdestabilizować sytuację na naszej granicy, spróbować stworzyć kanał nielegalnej imigracji, która zalewałaby Europę. Nie wykluczamy – a musimy dmuchać na zimnie – że podobne scenariusze mogą być realizowane na naszej granicy z Rosją, czyli okręgiem kaliningradzkim – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Dzisiaj rozpoczęły się prace inżynieryjne prowadzone przez wojska inżynieryjne. (…) Przystępujemy do realizacji zapory elektronicznej na całej granicy z Rosją" - zapowiedział.

Wyjaśnił, że do 15 listopada mają wpłynąć oferty do Straży Granicznej ze strony firm, które mają odpowiedni potencjał, żeby zbudować zaporę elektroniczną.

- Po 15 listopada wyłonimy firmę, która jeszcze w tym roku rozpocznie prace nad budową zapory elektronicznej na całej granicy z okręgiem kaliningradzkim – oznajmił.

Zapowiedział, że w drugiej połowie tego roku prace będą zakończone. Jak podkreślił Kamiński, niezależnie od tego zwiększamy siły, żeby wszelkie potencjalne zagrożenia skuteczniej neutralizować. 

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że w budżecie państwa na przyszły rok są "zabezpieczone środki w postaci 354 mln zł".

Minister Kamiński zapewnił, że na razie nie będzie ograniczeń w dostępnie do strefy granicznej, tak jak było to w przypadku budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Na budowę zapory elektronicznej składają się m.in. kamery i czujniki ruchu.

(Źródło: PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%