Zamknij

Zmiany dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Co szykuje resort?

17:49, 02.11.2022 Źródło: MSWiA Aktualizacja: 21:11, 02.11.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Piotr Kania / nizanskie.info Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Piotr Kania / nizanskie.info

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje rozwiązania, które mają poprawić warunki służby funkcjonariuszy formacji podległych resortowi. Chcą też zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie. Co kryje się pod tymi rozwiązaniami?

- Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r. Niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok - podaje resort spraw wewnętrznych.

Resort zaproponował także, aby po 15 latach służby należność z tytułu wysługi lat wzrastała co roku o dodatkowy 1 proc. W przypadku stażu powyżej 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego. 

Wśród propozycji przedstawionych przez MSWiA jest również rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do dodatku stołecznego w Policji o wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę na terenie miasta stołecznego Warszawy. Dodatek ten przyznany zostanie także funkcjonariuszom Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, pełniącym służbę na terenie m.st. Warszawy, w wysokości analogicznej, jak u policjantów. 

Przywrócony zostanie także dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę na wschodniej „zielonej granicy”. 

Ponadto podwyższony zostanie minimalny próg dodatku funkcyjnego do wysokości 20 proc. podstawy wymiaru tego dodatku. Na tym rozwiązaniu skorzysta finansowo prawie 10 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej mają zyskać na podwyższeniu pomocy mieszkaniowej oraz równoważnika za brak lokalu mieszkalnego do stawek obowiązujących w Straży Granicznej i Policji. Wprowadzona zostanie również coroczna waloryzacja tych świadczeń. 

Podczas rozmów kierownictwa resortu ze przedstawicielami związków zawodowych uzgodniono, że kadeci i podchorążowie w szkołach pożarniczych będą otrzymywali świadczenie pieniężne równe najniższemu uposażeniu w formacji. Pozwoli to na zachęcenie młodych ludzi do wstępowania w szeregi formacji podległych MSWiA. 

- Wszystkie rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają na celu poprawę warunków służby funkcjonariuszy formacji podległych resortowi. Propozycje te są obecnie tematem rozmów z poszczególnymi związkami zawodowymi - dodaje resort. 

(Źródło: MSWiA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%