Zamknij

Będzie kasa dla uchodźców z Ukrainy. Tyle dostaną na start

03:00, 08.03.2022 Źródło: Wirtualna Polska Aktualizacja: 20:49, 08.03.2022
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/

Migracja uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy sprawia, że Polska staje przed trudnym systemowym zadaniem. Chodzi o pomoc osobom, które przekraczają granicę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tworzy projekt specustawy o pomocy dla uchodźców.

Zapisy ustawy, jak tłumaczyła minister Marlena Maląg, zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować ich pobyt.

- Ustawa daje legalny pobyt i dostęp do pracy obywatelom Ukrainy w Polsce. Nasz rynek pracy jest otwarty. Mamy niskie bezrobocie. Jest chłonność, żeby obywatele z Ukrainy znaleźli pracę Pracodawca w ciągu 7 dni od zatrudnienia osoby będzie miał obowiązek zgłoszenia poprzez kanały elektroniczne praca.gov.pl, że daną osobę zatrudnił - wskazała szefowa resortu. 

300 złotych dla Ukraińców

Rząd chce przyznać również jednorazowe wsparcie dla obywateli Ukrainy. 

- Wiele osób, które przekraczają naszą granicę, potrzebuje takiego pierwszego wsparcia. I takim pierwszym wsparciem będzie możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych – cytuje minister Maląg serwis Wirtualna Polska.

Ponadto obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać ze wsparcia przy przebranżowieniu się, by łatwiej mogli wejść na rynek pracy. 

- Ogłosiliśmy program, który będzie pozwalał, aby obywatele Ukrainy mogli korzystać ze wsparcia w przebranżowieniu się. To jest program "Razem Możemy Więcej" z budżetem 40 mln zł. Jest to wsparcie, które dostaną polskie instytucje, aby mogły przede wszystkim przyczynić się do włączenia obywateli Ukrainy na rynek pracy – dodawała minister.

Pomoc dzieciom z domów dziecka

Wypracowano także przepis dotyczący tzw. opiekuna tymczasowego. Jest to związane z tym, że do Polski przybywają głównie kobiety z dziećmi. Nie zawsze są to ich dzieci, a jedynie powierzone pod opiekę przez inne osoby. 

- Chcemy jak najszybciej uregulować sytuację prawną dzieci, aby opiekunowie mogli występować w sprawach dotyczących edukacji, zdrowia czy świadczeń - tłumaczyła Marlena Maląg. 

Ustawa ma również obejmować kwestię pieczy zastępczej. 

- Zależy nam na tym, by dzieci z domów dziecka, sierocińców nie były rozdzielane. Wojewodowie będą mogli wyrażać zgodę na to, by samorządy mogły tworzyć dodatkowe miejsca dla pieczy zastępczej, rodzinnych domów dziecka, a także opieki instytucjonalnej – dodawała. 

(Źródło: Wirtualna Polska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%